photo

Siewierz

Siewierz – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Liczy ok. 5500 mieszkańców. Położone nad rzeką Czarną Przemszą na tzw. Garbie Tarnogórskim, na wysokości 290 m n.p.m. Najwyższymi wzniesieniami w okolicy są Brudzowice (368 m n.p.m.), Warpie (338 m n.p.m.) i Łysa Góra (329 m n.p.m.).

Siewierz jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Krzyżują się tutaj trasy: Katowice – Częstochowa, Bytom – Zawiercie – Kielce i Kraków – Olkusz – Częstochowa. W odległości ok. 15 km znajduje się autostrada A1 oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice Pyrzowice.

Siewierz jest jednym z najstarszych grodów w Polsce, jednak jego początki nie są znane, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty z czasów jego powstania. Pierwsza wzmianka na temat grodu pochodzi z 1125 r. Sama nazwa Siewierz wywodzi się od dawnego słowa „siewiór” oznaczającego północ i prawdopodobnie określała miejsce położone na północ od innego obiektu.

W 1276 r. Siewierz otrzymał prawa miejskie, wytyczono Rynek. W XIV w. książęta bytomscy zbudowali na miejscu drewnianej siedziby murowany, gotycki zamek, w późniejszych wiekach wielokrotnie przybudowywany.

Od XIV do XVIII w. Siewierz był znaczącym ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Wytapiano tu srebro i ołów, w mieście funkcjonowały liczne cechy rzemieślnicze z których największy był piwowarski. W XVIII w. w Siewierzu funkcjonowało 18 browarów.

W 1890 r. Siewierz utracił prawa miejskie na skutek carskich represji za udział w powstaniu styczniowym. Odzyskał je dopiero w 1962 r. Dzisiejszy Siewierz to niewielkie, ale zdecydowanie warte zwiedzenia miasto oferujące swym mieszkańcom jak i przyjezdnym wiele atrakcji przyrodniczo – rekreacyjnych, jak również cennych obiektów zabytkowych.

Organizatorzy

---------------------

Partnerzy